Održana sedma znanstvena tribina „Kultura sjećanja Traume 20. stoljeća“

10.05.2019, 12:32:25

Sedma znanstvena tribina Sveučilišta u Dubrovniku s temom „Kultura sjećanja Traume 20. stoljeća“ upriličila se 9. svibnja 2019. u sveučilišnom Kampusu.

Na tribini su sudjelovali: izv. prof. dr. sc. Davor Pauković s Odjela za komunikologiju, izv. prof. dr. sc. Vjeran Pavlaković s Odsjeka za kulturalne studije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci i doc. dr. sc. Višeslav Raos s Fakulteta političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, a tribinu je moderirao prof. dr. sc. Pero Maldini, pročelnik Odjela za komunikologiju.

U svojemu je izlaganju izv. prof. dr. sc. Pauković govorio o pojmu i značenju kulture sjećanja, a osvrnuo se i na projekt FRAMNAT koji je trajao od 2014. do 2018. Također, prezentirao je glavne nacionalne komemoracije koje je projekt pratio i predstavio je problematiku sjećanja na komunizam u Hrvatskoj, s pomoću glavnih suprostavljenih okvira koji se koriste u narativima, primjerice Bleiburg ili Daksa. Izv. prof. dr. sc. Vjeran Pavlaković nadovezao se na izlaganje izv. prof. dr. sc. Davora Paukovića pa tako detaljnije govorio o temama i pitanjima kojima se projekt bavio, a koji je rezultirao i skorom objavom knjige u izdanju prestižnog inozemnog izdavača Routledga. O europskim primjerima, točnije europskoj dimenziji kulture sjećanja govorio je doc. dr. sc. Višeslav Raos, pa se tako osvrnuo na politiku kulture sjećanja koju propagira EU (holokaust i osuda svih totalitarnih režima). Dodatno, predstavio je i teme vezane uz kulturu sjećanja u pojedinim državama: Španjolskoj, Njemačkoj, Italiji, Francuskoj...

Na kraju je bila rasprava na pitanja iz brojne publike koja su se najviše odnosila na primjere iz Dubrovnika. Tribinu je moderirao prof. dr. sc. Pero Maldini, pročelnik Odjela za komunikologiju.