Posjet studenata Pomorskog odjela vjetroelektrani Rudine

15.05.2017, 10:05:40

Studenti diplomskog studija Pomorstvo, u pratnji nastavnika doc. dr. sc. Matka Bupića i doc. dr. sc. Nikše Koboevića, i u okviru izbornog kolegija Obnovljivi izvori energije u pomorstvu, 12. svibnja 2017. posjetili su i razgledali vjetroelektranu Rudine. Vjetroelektrana Rudine, instalirane snage 34.2 MW i vrijedna oko 400 milijuna kuna, puštena je u pogon prije godinu dana. Sastoji se od 12 vjetroagregata pojedinačne snage 2.85 MW proizvođača General Electric, a investitor je austrijska kompanija RP Global. Klasična termoelektrana iste snage ispuštala bi godišnje u okoliš više od 24.000 tona ugljičnog dioksida, što je samo jedan od pokazatelja opravdanosti korištenja obnovljivih izvora energije. Posjet vjetroelektrani Rudine organiziran je zahvaljujući našim alumnijima Dinu Bešoviću, ing. stroj., i Dalibor Bokiću, ing. stroj., a prilikom razgledavanja vjetroelektrane susreli studenti i nastavnici Pomorskog odjela susreli su studente Elektrotehničkog fakulteta iz Sarajeva i Mašinskog fakulteta iz Mostara.