Posjet studenata „Kliničkog sestrinstva“ leprozoriju u Metkoviću

18.05.2017, 08:25:09

U  okviru obveznog kolegija  „Povijest medicine i sestrinstva“, studenti  druge godine diplomskog specijalističkog stručnog studija „Kliničko sestrinstvo“, u pratnji nastavnika Maria Wokaunna, prim. dr. med., doc. dr. sc. Ane Bakija Konsuo i izv. prof. dr. sc. Stelle Fatović Ferenčić (HAZU), bili su 13. svibnja 2017.  na terenskoj nastavi u Metkoviću.

Ovom prilikom posjetili su  i razgledali leprozorij (Gubave kuće), inače jedan od zadnjih u Europi. Leprozorij  je sagrađen početkom 20. stoljeća, tj. 1905. godine, u predjelu Pavlovač, a u svrhu sprječavanja širenja gube (lepre). Služio je za smještaj svih oboljelih od ove bolesti u Dalmaciji. Uz bolesničke sobe u prostorima se nalazila ambulanta i kapelica. Nakon smrti većine bolesnika, 1925. godine, leprozorij je zatvoren. U sklopu posjeta studenti su obišli i arheološki muzej Narona.